Jdi na obsah Jdi na menu
 

Jízda s vinařem

Vyjížďka s vinařem.

Jižní Morava 16.4.2011

 

                Přijíždíme v páteční večer s Evou na chalupu v Beskydech a prší. Jak by taky jinak mohlo být, když máme po čase volný víkend? V noci déšť sice ustává, ale nad ránem teploměr ukazuje nulu. Protože chceme jet dál a něco taky vidět, je nutno si přivstat. Jinak to prostě nejde. Okolo sedmé hodiny ranní, se však teplota pohybuje okolo čtyř až šesti stupňů, takže to ujde. Ve tři čtvrtě na osm přijíždíme k Jurinovi a čekáme na zbytek těch, kteří potvrdili, že pojedou s námi. Nikdo ale nepřijíždí. Za to se objevuje Majkin, který je bohužel dnes ve službě, takže dojíždí v policejní kanárkové a s báječným služebním Pan Europeanem.

            Kecáme do půl deváté, a když už je nám jasné, že tedy pojedeme sami, přesouváme se na další místo setkání, do Otrokovic, kde máme sraz s Béďou. Projíždíme zapadlými silnicemi a vychutnáváme jaro. Vše se počíná zelenat jasnou, světlou zelení, která začíná jemně zabarvovat. Příroda se probouzí k životu. Paráda je to jaro. Na Otrokovické OMV na nás čeká již Béďa a Mirek s Jitkou. Dojíždí nás pozdravit Jožo Ráž, ale autem. Vyrážíme do Bzence, kde máme první zastávku. Tahle vyjížďka nese název, Vyjížďka s vinařem, a proto ji vede Badřich. Kdo jej znáte, víte, že je to rodilý vinař, vínem se živí a v Bzenci se i narodil. První naše zastávka je ve sklípku, u Bedřichova bratrance Ládi. Motorky parkujeme přímo před vstupem. Tady se prej nekrade a tak vše zůstává kde má. Uvnitř sklípku je příjemný chlad a taková ta pravá, vlhká, vinná vůně. Láďa zde má odhadem čtyřicet sudů, každý z nich po 450ti litrech. To není vůbec špatný, to se vždy hodí. Holky vesele koštují a my jen trochu. Láďa nám vypráví o víně, o jeho pěstění i zrání a jsou to zajímavá témata. Dostáváme nějakou tu petku, ať máme na co vzpomínat a pomalu vyrážíme dál.

            Malá prohlídka Bzeneckého zámku, který pokud se honem nezačne opravovat, bude brzy ruina. Byl znárodněn v roce 1948 a šel do státní správy, kdy jeho prostory po té sloužily vinařským závodům. Bedřich nás zasvěcuje jak tady fungovaly podzemní tankéry a cisterny a jak zde někdejší režim zpracovával i několik vlaků, jakýchsi podřadných sraček, odkudsi z Moldavska. Byť Moldavské je dobré, zvláště Kagor.

Přesouváme se dál, na Strážovský vrch, odkud je přenádherný výhled na celé Hodonínsko. Zde nás již čeká Generál, který se tady nacpává jakousi rádoby zelnou polévkou. Prej, kdeže nás je víc a jestli ti ostraváci nejsou uvalení, když je vyjížďka s takovým zajímavým tématem. Děláme pár fotek a po té přesun nádhernou krajinou, mezi vinicemi, do Čejkovic. Zde máme domluvenu exkurzi v Templářských sklepích. Parkujeme před zámkem a setkáváme se tady se Zdenkem Drlíkem a Evičkou, kteří nám vyjeli naproti. Je milé je opět vidět.

Scházíme do sklepení, do míst, které dýchají historií. Jsou staré až z poloviny 13 století. V té době sem přišly z Francie první řády Templářských rytířů, kteří zde vystavěli tvrz, a vybudovali sklepy, o nichž se dodnes vyprávějí legendy. Průvodkyní nám dělá, paní, která chodila s Béďovou maminkou do školy. Je čiperná a úžasně vitální. Je ji dvaasedmdesát let, a ve sklepení má hlas jako zvon.  Vypráví nám o historických sudech, o vzniku řádu Templářů, o zdejších sklepech a víně. Výklad je velmi poutavý a rozhodně stojí za to, si udělat čas a zdejší Templářské sklepy navštívit. Dotýkáme se aktuální aféry okolo Templářského vinařství, o kterém se mnozí vyjádřili, jako o závisti a konkurenčním boji a na ten, jak víme, mezi lidmi neexistuje obrana.  Koho více zajímají podrobnosti okolo téhle blamáže, můžete se o ni dozvědět zde: http://templarske-sklepy.cz/

            Po příjemné prohlídce, nás čeká oběd na zámku. Generál si dává pečený hermelín a machruje, že sýr je jako nadýchaná peřina. Prohlédneme si náves a okolí a vyrážíme do Mutěnic, kde je den otevřených sklepů. Je to jen kousek a cesty si užíváme. O jak je na tej Jižní dobře…

            Odstavujeme motocykly uprostřed vinařského dění a jdeme se kouknout po sklípcích a taky nasát tu správnou, slavnostní vinařskou atmosféru. Hraje zde cimbálovka a všude je znát plno veselí.  Lidé přecházejí ze sklípku, do sklípku a koštují různé značky vína. Nám je bohužel tohle upřeno. Kupujeme ještě nějaké víno, ale nemůžeme se rozhodnout které.  Je zde jedna značka, zvláště pro enduristy. Defender. To je přece terénní vozidlo. Tak berem ten jeden Defender. Béďa nás ale opravuje, že se jedná o německou révu Darf Elender, nikoli o nějaký Defender. Víno je ale skvělé, toť podstatné.

            Pomalu startujeme motocykly a opouštíme tohle pěkné místo. Loučíme se s kamarády, protože během jízdy se od nás někteří odpojují a pokračují různými směry. Ještě malá zastávka v Miloticích na zámku a po té již nabíráme kurz k domovu, kde dojíždíme okolo osmé večer. Průjezd Beskydami je studený, ale při sklence onoho „Defendru“, u praskajícího ohně v kamnech, je příjemně. Ještě dodělat reportáž a povzpomínat na hezký den. Byla to hezká vyjížďka a velké poděkování za ni patří Beďovi, který vypomohl s organizací a domluvil exkurze. Béďo ještě jednou moc díky. Bylo to super.

            Jurek

fotografie zde

Video: Jízda s vinařem

 

Aktuální témata ke stažení:

Bobule 1

Bobule 2

 
 
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA