Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kolštejn 2009

 

...Vysoko nad údolím říčky Branné, na skalnatém ostrohu, který vybíhá od obce Branné do údolí, ční dosud poměrně dobře zachované zbytky kolštejnského hradu... „


Tak by se dalo stručně charakterizovat malebné městečko Branná, kde se opět konal, letos již dvanáctý ročník závodů veteránů motocyklů. Bylo by to asi málo. Tomuto městu, snad přece jen dlužíme něco víc. Dnes již vlastně není ani městem, neboť původní status městyse ztratilo v roce 1946. To bylo v době, kdy zde žilo 911 obyvatel, převážně německých, neboť z toho bylo pouze 16 čechů. Kde těch 885 duší skončilo, dnes již nezjistíme. Jistě osudem ne příliš záviděnihodným.


Od těch dob zde bylo mnoho domů prázdných. Původní hrdé město, které se mělo čím chlubit, které mělo svůj hrad, zámek, kostel svatého Michaela a fojtsví, bylo zplundrováno, zničeno, pošlapáno... Dnes možná málokdo ví, že první zmínky o něm sahají až do roku 1325, kdy se zde těžilo zlato. Odtud byl též jeho původní název Goldenstein, neboli zlatá skála. Časem bylo počeštěno na Kolštejn. Možná dnes málokdo ví i to, že toto bývalé město leží na pomezí tří historických zemí – čech, Moravy a Slezska. Toto město leží též mezi třemi horskými masivy a to Hrubého Jeseníku, Rychlebských hor a Kralického Sněžníku. Pramění zde též tři řeky, jejiž vody odtékají do tří moří. Morava teče do Černého moře, Kladská Nisa do Baltu a Lipkovský potok vtéká přes tichou Orlici a Labe, do moře severního.

Ale dost vzpomínek, tohle místo má něco do sebe a jistě nezůstane nikdo, kdo by zdejší atmosferou nebyl dotčen. Vždyť ne nadarmo se zde rok co rok opět rádi vracíme.

Letošním tradičním závodům veteránů v Branné opět počasí přálo. Kdo na těchto závodech ještě nikdy nebyl, měl by to co nejrychleji napravit. Touto akcí tohle město prostě žije. Dýchá zde závodnícká, soutežní atmosféra. Vůně spáleného benzínu je zde cítit na mnoha místech a bezpočet stánků a dep, je na každém kousku malebného městečka. Jako každý rok, i tento víkend zde jezdily stroje, kterým zdaleka neodzvonilo, byť svým věkem by mohly mít svůj zenit již za sebou. Nestarnoucí, nesmrtelné legendy, kovových srdcí a ocelových duší. stejně jako jejich majitelé. Věkem pamětní, duchem bojovní, věčně mladí, po vítězství nemalo vůle a touhy plní. Tihle šedesátiletí a snad i starší muži, před kterými se sluší nejen smeknout a sklonit hlavu, ale v jejich přítomnosti i skromě mlčet. Ano, tihle hrdinové, řítíci se na svých starých strojích více než stokilometrovými rychlostmi úzkými uličkami dávného města, nabízejí zde rok co rok, neskutečnou podívanou, nad kterou se vám tají dech. Kdo nebyl v Branné, těžko popisovat. Atmosféra místa je zde úžasná a musí se zažít. Možná, až zde někdy zavítáte, třeba poodhalíte onu pomyslnou roušku motorkářského poznání zase o kousek dál. Protože motorkářem se člověk nestává. Motorkářem se člověk rodí, alespoň u těchto panů a motorkářských mistrů, tomu tak je.

Nelze též ani nezmínit vzpomínku na Ilju Zachovala, který se svou dcerou Marií, věříme sledují toto dění v motorkářském nebi již druhým rokem. Pamatujeme na Tebe Iljo i na Tebe Maruško a stejně jako loni, nám tady chybíte a nikdy chybět nepřestanete. Vám patří dík za tuto akci a Vám patří věčná čest a věčná vzpomínka na Vás.


Bylo krásné zde být. Krásné dva dny s přáteli, krásný čas s motorkáři, v závodnickém duchu a na Jesenických cestách. Veškeré další dění našeho klubu na tomto místě zde, je absolutně neporovnatelné s tím, co jsme mohli v neděli vidět na závodní dráze a proto, udělejme malou vyjímku a o tom co jsme o tomto víkendu zažili a projeli, raději pomlčíme. Bylo by to zastínitelné duchem i atmosférou soutěží a jistě bude postačovat pouze několik fotografií.

Závěrem dlužno říci, opět jako každý rok: „Viděli jsme motorkáře, slavné motorkáře a motorkářské Mistry...“

Přejeme Vám všem, vy šedesátiletí a starší mladí kluci, ať Vám to jezdí po mnohá příští léta, alespoň stejně tak dobře, jako dnes.

Za rok opět v Branné, původním Goldensteinu, či Kolštejně, na shledanou.

Foto: Tomáš Dudek

text:  Jurek

Více foto ve Fotogalerii na těchto stránkách.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA