Jdi na obsah Jdi na menu
 

Motohanka

 

Motomamka Hanka v novém

Slavnostní otevření Motobaru U Hanky

27. září 2009

Není snad v kraji motorkáře, který by neznal tuhle naši pomyslnou Motorkářskou „Mámu“, známou za hranicemi Moravy a snad i v celé republice, jako „Motomamku Hanku“. A že je tato máma, vlastním jménem Hana Honová sutečnou „Mámou“ všech příznivců jedné stopy, není pochyb. Nevěříte že je to možné? Na stříbrném plátně se o ztvárnění podobné osobnosti pokoušel již v roce 1993 režisér Duško Rapoš a jistě není snad čtyřicátníka, který by nevpomněl na někdejší hudební příběh o lásce a dobrých slonech. Jistě si vzpomínáte na posttotalitní pokračování propadáku Fontána pre Zuzanu II., kde ztvárnila podobně „Mamu-Kami“ Helena Růžičková. Film byl ale těžký úlet a ještě dobře že to tehdy zachránily alespoň ty Patejdlovy písničky. Od těch dob uběhlo již více než patnáct let a mladší motorkáři již nemohou chápat, co jsme my nynější statní „plnoletníci“ zažívali a co že jsme tehdy vlastně chtělí... No, někdy jsme to ostatně nevěděli, vlastně ani my sami... :-)

Že ale jednou někdy podobnou „Mamu-Kami“ budeme znát osobně, by nás jistě mnohé ani ve snu nenapadlo, byť naše Mamka-Hanka má do korpulentní dámy Kami velmi daleko. A zmiňujeme li v této souvislosti Rapošův film který byl vymyšleným hudebním příběhem o lásce, přátelství a dobrých slonech, pojďme se na chvíli podívat do Hančiny historie, na skutečný příběh o lásce, přátelství a silných motocyklech.

Hanka Honová nastoupila v roce 1995 do někdejšího Motobaru v Bílovci, který byl tehdy znám jako AZYL. To bylo v době kdy se zde sjížděli první motorkáři. Později se bar přejmenoval a nesl název RONDO. Následovalo první ukončení sezóny, na které přijela hrstka bikerů. Pro nás to tehdy však byla „divize“. Tuhle akci pro odhadem 50 lidí, organizoval Joe Bar Team. A že po každém uzavžení a ukončení musí následovat opět i otevírání a zahájení, bylo jasné že v roce 1997 se podobná akce musí opakovat. Motobar nesl v tuto dobu název Golem a motorkářu přibývalo, stejně jako motoakcí. Majitele baru se střídali jak na běžícím páse, nejeden chtěl být milionářem přes noc a v září 1997 dostal bar název MOTOBAR. Velkou a přelomovou dobou byl rok 2001, To byl název změněn na Motobar U Hanky. Tato doba byla počátkem pro Hančinu samostatnou práci. Počaly se zde konat srazy mopedů, dětské dny, zabíječky, plesy... jen vzpomeňte na někdejší SCRC setkání u příležitosti mezinárodních dnů žen a jiných společných akcí. V roce 2003 se k nám bláznům jednostopým nakonec přidala i sama Hanka a osedlala svou Jawičku. Nasedla tehdy po třiceti letech opět do sedla a za necelý rok, jsme již měli na Vítkovských zatáčkách co dělat, abychom ji s těžkými čopry stíhali.

Třináct let pracovala Hanka na tomto místě v Bílovci, než v roce 2008 dostala z nájmu výpověď. Majitelé snad záviděli Hančiny úspěchy, snad neměli rádi motocykly, snad pro to měli i jiné důvody a tak slavná éŕa motobaru U Hanky byla ukončena. Necelý rok Hanka pracovala jako zaměstnanec v restauraci Na Střelnici v Bílovci. Budoucnost byla nejistá. Legenda baru ale neskončila, stejně jako legenda jejího jména. Na světě přece jen existuje spravedlnost, stejně jako dobří lidé. Na podzim 2008 byl položen základní kámen nového Motobaru, který se rozhodl postavit nejen pro Hanku, ale i pro všechny motorkáře, náš někdejší člen a úspěšný podnikatel, René Krčmář. Vzpomínáte, tehdy jsme jej přezdívali Rambo. Díky Renému se mohl tento projekt uskutečnit.

Kdo zná Hanku, ví že za dobu svého působení na Motoscéně vymyslela a zorganizovala mnoho akcí. Mnohé byly skutečnou pomocí postiženým. Vzpomeňme nejen charitativní akce, pro Honzíka Matláka, spojené se službou místního faráře motorkářům na Bíloveckém náměstí požehnáním motocyklů. Vzpomeňme dlouhý had motocyklů na letišti v Mošnově, s názvem „Motořetěz dětem“. Vzpomeňme všechny charitativní návštěvy dětských domovů, plesů jejiž výtěžek šel opuštěným a nemocným dětem.  Podobně bychom mohli pokračovat dál a dál.

Život se s Hankou nikterak nemazlil a sled událostí roku 2008, spolu s výpovědí místa někdejšího Motobaru v Bílovci, jsou jen vršek ledovce, jehož hloubku a velikost si jen ztěží dokážeme představit. Hana zná a ví co je život z vlastní zkušenosti opravdu více, než kdokoli z nás. Rozumí lidem a miluje je všechny nesmírnou láskou, ke kterým má vždy svoji cestu i osobní přístup. To je to, co lidí táhne právě do její přítomnosti. Vědí, že je má někdo rád a že to s nimi myslí dobře.

A tak je radostné psát právě tato sdělení, že nedělní den, sedmadvacátého září letošního roku, byl slavnostně otevřen Nový Motobar U Hanky v Bravanticích. V jeho prostorách je kromě příjemného baru též salónek, prodejna motorkářských potřeb, Motoservis a v plánu je i penzion. Samozřejmě není ještě vše dokončeno k plné spokojenosti majitelů a provozovatelů, ale to není podstatné. Vše si musí nejprve, jak se říká sednout. Až pojedete kolem, nikdy se nezapomeňte za Haničkou zastavit. Byť Hanka tráví většinu času zde, může se stát, že bude na vyjížďce s námi, anebo se svým mužem Václavem. Vždyť musí mít též své soukromí, jinak by se pro nás sedřela.

Můžete si zde však něco dát k občerstvení a není toho málo, co zde přesahuje možnosti průměrné restaurace. U Hanky se totiž vždy dobře najíte. Pokud jste po dráčku, lze se stavit cestou třebas jen na česnekačku MOTOBAR která vás zaručeně postaví na nohy. Jistě příjde vhod i Topinka Honda. Máte li vyražené zuby, oceníte Krupicovou kaši Motomaky Hanky :-). Zarytí Baworisté jitstě zvolí Kuřecí královské BMW, což jsou kuřecí prsíčka v zeleninové směsi spolu se šunkou a hermelínem. Není marný ani Královský vepřový kotlet Gold Wing a samozřejmě že v žádném baru nesmí chybět ani biftek Harley Davidson, či biftek velkého Marlbora. Dáte li si navrch Krabí salát Ducati Petra, či horké maliny se zmrzlinou, neprohloupíte :-)

Věřte, že veškeré jídlo je zde za rozumné ceny a nikdo zde neodchází nespokojen. Vždyť Motomáma je zde pro nás a která máma by snad chtěla šidit své děti? A personál restaurace, včetně kuchařinek pro Vás rád vše připraví s velkým srdcem a  láskou.

Bylo milé přijmout Hančino pozvání k malé kolaudaci den před slavnostním otevřením baru. To jsme jako klub SCRC přijali sobotní odpoledne, kdy jsme si měli možnost prohlednout prostory baru. V neděli se zde vystřídala totiž více než tisícovka motocyklů a tak nebylo možno vše shlédnout tak jak bychom chtěli v klidu a pohodě. Kdo jste nestihl slavnostní otevření, nezoufejte. Hanka má smlouvu na mnoho let :-) Byl čas si s Hankou prohodit i pár slov a ona sama nás obsloužila u baru osobně, byť na ni už byla únava znát. Poslední dny na motobaru trávila až čtrnáct hodin denně. Udělali jsme malou kolaudaci i vkuchyni a posrandovali s kuchařinkami a popřáli i jim mnoho úspěchů. Ve vzduchu byla cítit radostná atmosféra a my byli moc rádi, že jsme u toho mohli být.

Dalo by se o naší Mamce Hance psát ještě mnoho a mnoho, a nikdy bychom asi nedokázali plně vyjádřit velikost Hančino srdce, i její životní zkušenosti, tak jako i žal nad všemi, kteří s námi dnes již nejsou. Až pojedete kolem, či se zde zastavíte. Povšimněte si Božích Muk, pod motobarem na křižovatce. Jsou zde již více než dvě staletí a jsou svědkem mnoha událostí. Tato, je však pro motorkářský svět události velkou, radostnou. Až pojedete kolem, či budete z Motobaru vyjíždět, netahejte moc za plyn, ani negumujte na křižovatce. Pamatujte že se musíte v pořádku zase vrátit, jen tak budete dělat naší mamce Hance radost. Vždyť vězte, má nás všechny ráda a je pro ni vždy velkou bolestí, umíráme li pro něčí blbost na cestách.

Závěrem dlužno poděkovat všem kteří se na realizaci uskutečnění otevření Nového Motobaru U Hanky podíleli a zbývá popřát jim aby nepřišli o svou odměnu, vždyt co člověk zasévá, to také sklízí. Takže díky, ještě jednou a moc.


Přejeme Ti Haničko, ať se Ti v Novém Motobaru daří, ať máš vždy plno, a ať je vše tak, jak si přeješ. Díky moc za to, že jsme Tě mohli poznat, že jsi a že nás máš ráda. Díky Bohu za Tebe.


Za vedení North Moravian Chapter:

Jurek, Jurin, Generál a 1.st. Officer Bob


V reportáži jsou použity archivní materiály motobaru Bílovec www.motobaruhanky.com

dále fotografie Tomáše Dudka, dana Goodspeeda Zemana a Jurka.

Jedno malé videjko kopřivnických motorkářů z otevření zde.

http://koprivnicti-motorkari.xf.cz/

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

VYZNÁNÍ

(Zdeny+Rendy, 26. 11. 2009 16:31)

Fotky jsou úžasné a je z nich cítit pohoda a nadšení všech zůčastněných. Jak obrovská škoda,že jsme se nemohli také zůčastnit. Hned příští rok z jara,to napravíme.Zdeněk Zdeny Sýkora + Renata Rendy Regneriová (fungl noví členové SCRC)

 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA