Jdi na obsah Jdi na menu
 

Osoblaha

 

Osoblaha, aneb poslední Enduro míle

Sobotní mlhavý, sychravý a deštivý čas, by bylo jistě vhodnější pospat si chvíli déle v teplé posteli a vychutnávat volný den. Pak snad přečíst něco sobotních novin, nechat provonět dům čerstvě uvařenou kávou, pochutnat si na jemně křupavé bábovce a poslouchat praskot krbu. Odpolední čas by se hodilo zajít snad ještě tak do bývalé kavárny Elektra, kde za tónů libě znějícího piána, ležerního prstokladu odpoledního klavíristy, by bylo s přáteli možné debatovat o všem možném. A možná že by se i klavíristovi s ležerním stylem doteku klapek, podařilo navést pravou kavárenskou náladu a vůně vašeho doutníku v sále, by ji jistě ještě více umocnila a vy by jste byli spokojeni, nad příjemně stráveným dnem, protože mlhavý podzimní čas za okny vnímá každý stejně ospale jako vy, i ten znuděný piánista s profesionálním stylem barového světáka...


Jenže to by jste nemohli mít za kamarády motocyklové šílence a už vůbec ne, zapálené enduráky. Ale co kdo zasévá, to i sklízí. Patří mi to. Lítáme s Goldwingama po Karpatech, Biszcziadech, Krušných hřebenech i Beskydských kotarech, či Motoroute setkáních a to pak není divu, že všechny táhne ještě více ten cestovatelský  duch ven.

Sobotní setkání na čerpačce OMV, bývalé Aral, kde mají Hogáci sraz u příležitosti poslední míle. No ale protože většina Hogáků dojíždí pro nepřízeň počasí auty, nečekáme ani na zbytek abychom je pozdravili a vyrážíme směr Jesenicko, do podzimních mlh, větru a dešti vstříc. Vždy je dobré mít natrénovaný dobrý základ a nějaký ten suchý trénink již za sebou, proto jsme se jali provést nejprve suchý nácvik a natrénovat mlhu dopředu. Vždyť ona taková mlha, to není žádná legrace. :-) Blbost, kecám. Něco jsme potřebovali zařídit v technoplynu :-)

Vyrážíme směr Krnov, Osoblaha a Jesenicko. Celou cestu prší, ale docela si toho užíváme. Jak taky jinak. Kdo jede s Jurkem, je to vždy o dešti. Nálada je ale skvělá. Sestava Jurek, Jirka a Tomáš (tentorkát bez bab – ale buďte holky rády ) může jet kamkoli. Vyměkl Chosé, který přehodnotil a věnoval se „domácímu žvýkání“.


Chvílemi jedeme mlhou jako mlíko, což podzimní deštivý čas ještě více umocňuje. Za Krnovem si jdeme prohlédnout starý německý hřbitov. I zde se vadalismus podepsal a zanechal své. Místo však má své kouzlo. Pokračujeme dál a projíždíme Osoblažskými cestami a vychutnáváme zdejší samoty. Na několika místech křižujeme osoblažskou uzkokolejku tzv. Oosoblážku. Zaujímají nás opuštěná místa a snad jen obrovité chrámy kostelů dávají tušit, že zde stávalo dříve více domů a byl zde mnohem čilejší život. Co nezničil Henlajn, Stalin, vzala za své bída a o zbytek se postarali všude přítomní šroťáci. Projíždíme okolo polorozpadlých statků bývalých JZD. Marně hledáme nějakou restauraci kde bychom si mohli dát horkou polévku. Ve zdejším koutě fungují všechny restaurace již jen jako nálevny a místní klientéla zde vysedává aby si tak ukrátila čas svého nicnedělání a propíjela se tak do ještě větší beznaděje.

Opouštíme tento kout a jdeme se projet z města Albrechtice, dál na Zlaté Hory. Malá zastávka v Hynčicích omrknout Eldorádo (Hejnov). Lze zde spatřit unikátní ukázku lidového umění a tvořivosti. V zahradě místního domku jsou různé druhy dinosaurů, brontosaurů a dalších ještěrů žijících v době dávno minulé. Mimo těchto obyvatel Eldoráda ze jsou též pohádkové postavičky (Sněhurka, červená Karkulka ..), současná zvířata, pravěká jeskyně,…. Vše vyrobeno z betonu a cihel.

Před Zlatýma horama stáčíme na Vrbno Pod Pradědem a jedem krásnou silnicí. Podzim krásně barví a z lesů opět stoupají mlhy. V Bruntále se loučíme s Tomem a spolu s Jirkou již jen dvě motorky pokračujeme okolo Slezské Harty po zapadlých silnicích a lesních cestách k Budišovu Nad Budišovkou, Vítkov, Klokočůvek... V Odrách dobíráme benzín a okolo sedmé večer projíždíme okolo Jurina. Zvažujeme jej pozvat na malou vyjížďku, ale nechce se nám jej tahat z tepla rodinného krbu. Ještě jedna krátká zastávka na horký kafe na pumpě a pak už opravdu domů. No a to bylo letos opravdu naposledy takto oficiálně, neboť podzim je ve své plné kráse tady a dlouhá zima před námi. Takže to byla poslední enduro míle, stejně jako ta Harley míle a přejeme všem, aby nám ta zima rychle utekla.

Foto: http://fotoscrc.rajce.idnes.cz/2009_Osloblaha_Jurek/

Více o Krnovsku zde: http://krnov.cyklistikakrnov.com/?page_id=558

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář